Nelielu māju projekti – saprātīga izvēle

Nelielu māju projekti iedzīvotāju vidū ir populāri vispirms jau sava ekonomiskuma dēļ. Turklāt šādus projektus arhitekti izstrādā ātrāk, bet būvnieki ātrāk uzbūvē. Nelielas mājas tiek ātrāk uzprojektētas un ātrāk uzbūvētas parasti šādu iemeslu dēļ:

  • to uzbūvēšanai nav vajadzīga liela būvnieku komanda;
  • nelieliem projektiem nevajag tik daudz un dažādus būvmateriālus;
  • nelielu māju būvēšanas process ir vienkāršāks, tāpēc būvuzņēmējiem rodas daudz mazāk problēmu;
  • nelielas mājas projektu ir daudz vienkāršāk sagatavot un uzprojektēt;
  • ātrāka būvniecība parasti nozīmē efektīvāku finansēšanu – mazākus kredītus, kredītu procentus un vieglākus nosacījumus kredītu saņemšanai (pārskatiet arī mūsu ieteikumus par mājas būvniecības finansēšanu).

Nelielas mājas ir ne tikai lētāk un ātrāk uzprojektēt un uzbūvēt, bet arī (kas ir sevišķi svarīgi to iemītniekiem) lētāk uzturēt – jūsu mēneša rēķini par apkuri un citiem pakalpojumiem būs ievērojami mazāki. Nelielu māju īpašnieki bez šīm acīmredzamajām ekonomiskajām priekšrocībām priecājas arī par to, ka neliela mājas platība mudina tās iemītniekus aktīvāk komunicēt savā starpā, vairāk laika pavadīt kopā, tā saglabājot tuvas un labas personiskās attiecības. Nelielu māju daudz vieglāk uzturēt kārtībā – tas prasa mazāk laika un spēka. Jo mazāka māja, jo mazāk iztērēsiet par jaunām mēbelēm un citiem jūsu mājas interjera akcentiem. Daudzi no mums šajos laikos padodas dažādu akciju un atlaižu vilinājumam. Neliela māja var paglābt arī šajā gadījumā, jo no nevajadzīgiem pirkumiem attur ar  neapgāžamu argumentu – nevajadzīgās lietas nebūs, kur likt, bet visas citas lietas izies stingru atlases procesu.

Ja jums ir bērni, neliela māja mudinās viņus (un jūs!) vairāk laika pavadīt svaigā gaisā. Mazus bērnus būs vieglāk pieskatīt, jo nelielā platībā jūs visu lieliski dzirdēsiet – šajā gadījumā ietaupīsiet uz dažādām, tikai īslaicīgi vajadzīgām bērnu uzraudzības kamerām un līdzīgiem niekiem. Turklāt jūs, visticamāk, izvairīsieties no milzīga daudzuma visdažādāko izmēru rotaļlietu savās mājās, jo neliela māja atmodinās jūsu radošumu – jo jums vajadzēs lietderīgi izmantot katru kvadrātmetru jūsu mājās. Tāda jaunrade tiešām neatņems daudz spēka. Daudzi atzīst, ka savas sapņu mājas veidošana ir viena no vispatīkamākajām nodarbībām dzīvē.

Ja plānojat savā mājā ierīkot apsardzes sistēmu, tas maksās daudz mazāk. Nelielas mājas apsardze ir ne tikai lētāka, bet arī efektīvāka.

Kopš 1998. gada Latvijā nekustamā īpašuma nodokļu likmes dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, kā arī telpu grupām, kuru lietošanas veids ir saistīts ar dzīvošanu (garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām), ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai:

a) 0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 euro,

b) 0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 euro, bet nepārsniedz 106 715 euro,

c) 0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 euro.

Tāpēc, pareizi aprēķinot un projektējot savu māju, neliela māja var palīdzēt izvairīties no jauna nodokļu sloga. Vairāk par nodokļiem variet izlasīt likumā par nekustamā īpašuma nodokli.

Ja  nelielai mājai ir tik daudz priekšrocību, vajadzētu būt arī trūkumiem? Patiešām, to nav daudz, un tie visi saistīti ar jūsu dzīvesveidu un ģimenes locekļu (vai citu iemītnieku) skaitu – par to, kā vajadzētu izvēlēties mājas projektu, piedāvājam izlasīt īsu, bet ļoti noderīgu rakstu „Kā izvēlēties mājas projektu”.

Ja izvēlēsieties nelielas mājas projektu, visticamāk, nevarēsiet ierīkot atsevišķu mini kinozāli, bet vai jums to patiešām vajag? Varbūt jūs atradīsiet daudz interesantākas un noderīgākas nodarbes nekā pastāvīga filmu un koncertu skatīšanās slēgtā telpā. Turklāt šīs pašas filmas vai koncertus vienmēr varēsiet izbaudīt plašā dzīvojamā istabā. Starp „HouseProjects” arhitektu radītajiem nelielo māju projektiem sev tīkamu atradīs arī kino režisors vai mūzikas producents.

Visus projektus varat pielāgot savām vēlmēm – atbilstošajā mājas plānā atzīmējiet un (vai) komentējiet, ko un kur vēlētos. Saņēmuši jūsu vēlmes, tās izvērtēsim un sniegsim detalizētu atbildi.

Praktiskas un neordināras idejas savas jaunās mājas interjeram un eksterjeram varat pasmelties pastāvīgi atjaunināmajā rakstu ciklā „Idejas jūsu jaunajai mājai”. Ekskluzīvas idejas un risinājumus no visas pasaules mēs bieži publicējam sociālajos tīklos Facebook un Google+.

Kaut gan tas ir pietiekami rets notikums, bet gadās arī tā, ka neizdodas atrast piemērotu atkārtoto mājas projektu. Tādā gadījumā mūsu profesionālā arhitektu un inženieru komanda piedāvā izstrādāt jums individuālu projektu.