Izvēlamies jumta segumu

 

BITUMENA DAKSTIŅU JUMTA SEGUMA PRIEKŠROCĪBAS

Īpaši tehniskie raksturlielumi. Bitumena dakstiņi izceļas ar īpašu izturību pret UV staru iedarbību un pret vēju. Dakstiņi pie pamatnes ne tikai tiek piekalti, bet tiem ir arī speciālas lipīgas virsmas vai joslas, ar kurām tie salīmējas savā starpā, tāpēc jumts ir pilnībā hermētisks un izturīgs pat pret stipru vēju. Tas ir mīksts, nokrišņu radīto troksni slāpējošs jumta segums – negrab, neuzkrāj statisko elektrību. Turklāt šis bitumena dakstiņu segums ir ugunsdrošs – pat ja uz seguma nokļūst dzirksteles, tas nedeg. Tas ir viegls segums, mājai nerada papildu slodzi.   

• Piemērots segums sarežģītas konfigurācijas jumtiem, piemēram, kupoliem, kā arī nelielām ēkām: lapenēm, malkas šķūņiem, noliktavām, garāžām u. c.
• Plaša krāsu un formu izvēle. Var būt vairāk nekā 50 krāsu un nokrāsu un dažādu formu variantu.
• Ilgmūžīgs – divslāņu laminētajiem dakstiņiem tiek dota veselu 50 gadu garantija!
• Ērta montāža – dakstiņu iepakojumu var panest viens cilvēks, turklāt nav sarežģīti darbus veikt pašam – vienkārši vajag ievērot ražotāja dotās uzstādīšanas instrukcijas. Jumta klāšanas laikā paliek maz atlikumu (atgriezumu).
• Vienkārša atjaunošana. Jauno dakstiņu kārtu var likt tieši uz vecās, tāpēc jumta atjaunošanas izmaksas samazinās līdz minimumam.
• Nav problēmu pavasarī – sniegs nokūst lēnām, neslīd nost no jumta.

 

TĒRAUDA JUMTA SEGUMA PRIEKŠROCĪBAS:

 

• Viegls, bet tajā pašā laikā izturīgs un hermētisks segums.
• Viegli apstrādāt, ātri uzklāt – darbi notiks ātrāk un izmaksās mazāk, jo to ir viegli piestiprināt, bet montāžai nevajag īpašas jumiķa iemaņas vai instrumentu.
• Nav vajadzīga ļoti stingra koka spāru un latojuma konstrukcija, nav vajadzīga vienlaidu plātņu pamatne (speciāls viengabalains segums), tāpēc koka konstrukcija izmaksā nedaudz.
• Ilgi saglabā nemainīgu, spilgtu krāsu.
• Nav nepieciešama īpaša kopšana, gadu gaitā neapaug ar ķērpjiem un sūnām.
• Pat vislielākajā salā neplīst, nedrūp.
• Ziemā nevajag kāpt uz jumta tīrīt nost sniegu, jo tas tur ilgi nepaliek, turklāt no sniega svara nevar ieliekties koka konstrukcija.
• Lieliska krāsu un profila rakstu izvēle, kas ir atkarīga no jumta slīpuma: ja tas ir lielāks par 14 grādiem, var brīvi izvēlēties segumu ar jebkuru profila rakstu, ja slīpums ir 11–14 grādi, var izvēlēties trapecveida profilētās loksnes, bet, ja jumta slīpums ir minimāls – 7 grādi, tad būs piemēroti tikai ļoti hermētiski, rievainie vai velmētie profili.
• Minimālais jumta slīpums ir 7 grādi, maksimālais – neierobežots, var būt arī 90 grādu, tāpēc rievainos vai velmētos profilus var izmantot arī kā sienu segumu, jo sevišķi tāpēc, ka velmēto lokšņu stiprinājuma skrūves izgatavotas no nerūsējošā tērauda un ir paslēptas zem seguma un no ārpuses nav redzamas. Tāpēc ir mazāka iespēja, ka uz jumta aizkavēsies lapas, skujas vai citi gruži.
• Ražotāja garantija: piem., ar poliesteru klātiem jumta segumiem var tikt piešķirta 10 gadu garantija estētiskajām un 30 gadu garantija tehniskajām īpašībām, bet dažu ražotāju produktiem – pat 20 gadu garantija estētiskajām un 50 gadu garantija tehniskajām īpašībām.
• Jumta segumu varat samontēt arī paši, ja izvēlēsieties speciālu segumu no nelielām loksnēm.
• Videi nekaitīgs materiāls – tērauds ir viegli pārstrādājams un atkārtoti izmantojams.

Vislabāko jumta hermētiskumu, ilgmūžību un estētisko izskatu var iegūt, ja jumtam izvēlas viena ražotāja daļas – segumu, kvalitatīvas stiprinājuma skrūves, lietus ūdens noteku sistēmu, jumta drošības elementus.

 

KERAMIKAS UN BETONA DAKSTIŅU PRIEKŠROCĪBAS:

 

Ilgstoša pieredze rāda, ka Lietuvas klimatam keramikas vai betona dakstiņi ir ļoti piemēroti: piekrastes un piejūras novados dakstiņu jumti stāv simtiem gadu, bet Aukštaitijā daudzi betona dakstiņu jumti saglabājušies no starpkaru perioda un vēl joprojām ir droši un hermētiski.

• Ilgmūžība – keramikas dakstiņu ilgmūžība nevienam vairs nav jāpierāda, to apliecina arī dakstiņu jumtu tradīcijas daudzās Eiropas valstīs. Lietuvā šo tradīciju centās iznīcināt padomju laikā, bet tagad arvien vairāk cilvēku izvēlas dakstiņu jumtus ne tikai jaunbūvēm, bet arī ēku renovācijai.
• Svars – jumta seguma svars nodrošina tā izturību pret kritiskiem laika apstākļiem, tādiem kā vētra, negaiss, krusa. Turklāt jo masīvāks jumta segums, jo jumts ir klusāks un mazāk pārkarst vasarā.
• Krāsu stabilitāte un integritāte – keramikas dakstiņu krāsa tiek uzklāta pirms dakstiņu apdedzināšanas. Pēc apdedzināšanas krāsa kļūst par daļu no dakstiņa virsmas, tāpēc tā nelobās un neizbalē. Kvalitatīvu betona dakstiņu krāsa ar laiku mainās minimāli un vienmērīgi, tāpēc šīs izmaiņas ir nemanāmas.
• Hermētiskums – cik daudz cilvēku vēlētos caurumus savas mājas jumtā? Dakstiņi tiek piestiprināti ar speciāliem stiprinājumiem, nevis ar skrūvēm kā šīfera loksnes, tāpēc jumtā nav caurumu. Bet šādam jumtam ļoti svarīgi ir tā piederumi, tāpēc necaurlaidības nodrošināšanai jāizvēlas arī piemēroti necaurlaidīgie materiāli, bet vislabāk ir izmantot ražotāja ieteiktos risinājumus.
• Ekoloģiskums – dakstiņi tiek izgatavoti no dabiskiem materiāliem, ko izmanto jau gadsimtiem ilgi. Netiek izmantotas nekādas ķīmiskas saistvielas.

Jumta konstrukcija un slīpums. Dakstiņu jumta segumu ieteicams klāt uz jumtiem, kuru slīpums ir lielāks par 14 grādiem, taču, ierīkojot pilnībā ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu, dakstiņus var likt arī uz jumtiem ar zemāku slīpumu. Jumta konstrukcijai jāiztur sniega un vēja slodze, savs svars un tikai tad segums. Seguma ietekme uz konstrukciju ir minimāla, bet sniega slodzes – vislielākā. Parasti dakstiņu viļņoto lokšņu vai skārda jumtiem jumta konstrukcija tiek veidota vienādi.

Dakstiņi ir klasisks jumta segums. Taču tehnoloģiskās inovācijas tos vēl uzlabo. Jauns dakstiņu segums, kas atstaro infrasarkanos starus, vēl vairāk samazina jumta pārkaršanu, tāpēc vasarā apdzīvojamā mansardā temperatūra var būt pat par 2 °C zemāka nekā citu jumta segumu gadījumā.

Cena un kvalitāte. Bieži vien, izvēloties jumta segumu, vadāmies tikai pēc cenas, neatkarīgi no kvalitātes un racionāliem apsvērumiem. Dažus segumus cilvēki izvēlas aiz ieraduma, kas saglabājies no padomju laikiem, bet citus iesaka jumiķi, jo to montāža ir ātrāka un vieglāka, neņemot vērā, ka gala lietotājam tas ne vienmēr ir noderīgi. Segumu cenas ir ļoti atšķirīgas – tas ir atkarīgs no ražošanas izejvielām un kvalitātes. Droši vien visracionālākais un ekonomiskākais risinājums, ņemot vērā cenu, īpašības un kalpošanas ilgumu, ir betona dakstiņi.

 

NIEDRU JUMTU PRIEKŠROCĪBAS:

 

• Ekoloģisks. Niedru segums ir viens no ekoloģiskākajiem. Organiskas izcelsmes niedru jumts ilglaicīgi rada siltu, dzīvības piesātinātu atmosfēru mājās. Niedres izaudzē daba, cilvēks to augšanu nekādā veidā neietekmē, tikai nogriež, attīra, izžāvē un sagatavo uzklāšanai.
• Ilgmūžība. Niedres ir izturīgas pret nelabvēlīgu laika apstākļu ietekmi – mitrumu, saules stariem un UV iedarbību. Niedru jumti kalpo vairāk kā 50 gadus. Ja niedru jumtu ir klājuši profesionāli speciālisti, ilgmūžības ziņā tas nepiekāpjas tradicionālajiem jumta segumiem, bet daudzus pat pārspēj.
• Siltumizolācijas īpašības. Niedre ir augs ar porainu struktūru, tās stiebrā ir šķērssieniņas, kuras izvietotas visā stiebra garumā apmēram 30 cm attāluma cita no citas (30 cm niedru kārtas siltuma vadītspēja ir 0,20 W/mK). Tāda niedres uzbūve neļauj skaņai un siltumam viegli izplatīties; līdzīgu īpašību praktiski nav nevienam parastajam jumta segumam. Pareizi uzklāta niedru jumta seguma siltuma vadītspēja ir vienāda ar 10 cm biezas stikla vates siltuma vadītspēju. Tikai pēdējā desmitgadē ēku būvniecības noteikumos tika ierakstīta šī jumta seguma izolācijas prasība, bet niedru segumam šī īpašība piemīt gadsimtiem ilgi. Zem niedru jumta būs silti ziemā un vēsi vasarā!
• Kluss, skaņu izolējošs jumts. Niedru jumts negrab, tāpēc bēniņos nebūs dzirdams ne stipra lietus, ne krusas vai citu dabas parādību radītais kaitinošais troksnis.
• Izturīgs pret mitrumu. Niedres satur vaska komponentus, turklāt tās ir ūdens augs, tāpēc ir mitrumizturīgākas par citiem salmu veidiem.
• Pielietojums arhitektūrā. Niedru jumtu ir viegli adaptēt pat vissarežģītākajiem plastisko konstrukciju risinājumiem. Šis segums ir piemērots sarežģīts formas vai nestandarta konstrukcijas jumtiem. Tas ideāli derēs gan dzīvojamām mājām, gan vasarnīcām un pirtīm, gan mazās arhitektūras būvēm, lapenēm, klētīm – jebkurai lauku, pilsētas vai piepilsētas ēkai, kurai ir slīpa jumta konstrukcija.
• Seguma biezums. Unikāls jumta segums, kam piemīt necaurlaidība, slīpums, viļņojums un ekskluzivitāte. Visas citas jumta segumu sistēmas parasti nav biezākas par 3 cm, bet visbiežāk – tikko 0,5 cm. Niedru jumti ir vienīgie, kuru seguma biezums ir veseli 25–35 cm.
• Jumta elementu ierīkošana. Uz niedru jumta, tāpat kā uz jebkura cita, var ierīkot aizsargbarjeras pret sniegu un citus jumta elementus. Vienīgā atšķirība ir tā, ka tiek izmantoti šādam jumtam piemēroti stiprinājumi.
• Ekskluzivitāte. Profesionāli jumiķu uzlikts niedru jumts ēkai piešķirs ekskluzivitāti: tas ne tikai piesaistīs garāmgājēju skatienus, bet arī krietni paaugstinās tās vērtību. Ēka ar niedru segumu var lieliski iekļauties ārpilsētas dabas ainavā, bet nemaz ne sliktāk iederēsies arī modernā pilsētas vidē.